ROK 2009 ROKIEM BRATERSTWA

25-05-2009 19:33:58

Naszym celem jest teraz reaktywowanie harcerstwa w gminie Skołyszyn oraz wzmocnienie wspólnoty w zastępach i drużynie, a także wyjście na zewnątrz – do rodzin, szkół, środowisk lokalnych. Tak, abyśmy w grudniu 2009 roku odczuwali wspólnotę wszystkich, którzy należą do ZHP i żeby z zewnątrz było widać, że harcerki i harcerze są otwarci i uczynni, chętnie wyciągają dłoń zarówno do wspólnej zabawy, jak i do pomocy innym.

Czym jest braterstwo? To jedna z zasad harcerskiego wychowania. Obok pracy nad sobą i służby – jest ważnym składnikiem przepisu na dobre harcerstwo. Braterstwo powinno być widoczne w każdym naszym działaniu. Harcerskie braterstwo to wyciągnięcie dłoni do każdego człowieka – nieważne, skąd pochodzi, w jakim mówi języku, czy jest bogaty czy biedny, jaką wyznaje religię, czy jest ładny czy brzydki, młody czy stary… Harcerz w każdym widzi bliźniego… Czy rzeczywiście tak jest? Czy z braterstwem spotykamy się w drużynie? Czy większa wiedza, doświadczenie, a nawet zwykła złośliwość nie popycha nas czasami do niesprawiedliwej krytyki – ot tak,  żeby tylko ukłuć? Czy zawsze nasza krytyka jest konstruktywna? Czy nie plotkujemy za plecami innych? Czy potrafimy zgodnie współpracować?

Niech realizacja zadań w roku „Braterstwa” będzie dla nas wszystkich poszukiwaniem odpowiedzi na te pytania i świadomym budowaniem pozytywnych relacji z innymi.

Jak powinno przejawiać się braterstwo i od kogo zacząć braterskie działanie? Najlepiej od osób najbliższych, którym dajemy bratnie słowo, żegnając się na zakończenie każdej zbiórki. Zacznijmy od tych, którzy są najbliżej i roznieśmy nasze braterstwo od zastępów poprzez drużynę. Od kolegów z klasy poprzez szkoły, wioski.

Rok „Braterstwa”  może być impulsem do nawiązania współpracy ze szkołą, w której działa drużyna. To okazja, aby w naszych działaniach uwzględnić takie treści i formy, które zainteresują także tych, którzy do ZHP nie należą, które pokażą im, czym jest harcerstwo, a może w konsekwencji – zachęcą do wstąpienia do drużyny. Zadbajmy także o dobry kontakt z nauczycielami i dyrekcją szkoły, pokażmy im, co robimy, zaproponujmy współpracę przy realizacji różnych szkolnych przedsięwzięć. Pamiętajmy o rodzicach harcerzy. W rezultacie takiego postępowania drużyna z pewnością zyska sojuszników, będzie mogła liczyć na dobrą współpracę i pomoc w razie potrzeby. W 2010 roku spotkamy się w Krakowie na ogólnopolskim Zlocie.