Ochotnicza Straż Pożarna

ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

20-07-2009 10:39:57

To już 65 lat od chwili kiedy 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie, które trwało przez 63 dni do 3 października. Powstanie było wielkim zbrojnym wystąpieniem przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim zorganizowane przez Armie Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Niemałą rolę w Powstaniu odegrały Szre Szeregi.  

powstanie.JPG

Miało on przynieść wolność miastu i pomóc w wyzwoleniu kraju spod okupacji. Straty powstańcze ocenia się na 18 tysięcy zabitych i zaginionych oraz 25 tysięcy rannych. Śmierć poniosło prawdopodobnie nawet 200 tys. cywilów. Do niewoli dostało się około 15 tysięcy żołnierzy i oficerów, w tym mianowany naczelnym wodzem generał Tadeusz Komorowski. W czasie walk zburzonych zostało ok. 25 proc. zabudowy miasta, a po ich zakończeniu dalsze 35 proc.

kwatery.JPG

W 60 rocznicę wybuchu powstania w Warszawie otwarto Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest wyrazem hołdu mieszkańcom stolicy, wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę. Muzeum przedstawia historią Powstania Warszawskiego w możliwie szeroki sposób z uwzględnieniem sytuacji międzynarodowej – ukazuje całą złożoność wydarzeń od czasów okupacji, po utworzenie nielegalnego ośrodka władzy komunistycznej w Lublinie, aż po losy powstańców w PRL. W niepowtarzalny sposób zaprojektowana ekspozycja muzealna oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Zaprezentowanych na niej jest m.in. ponad 600 eksponatów i około 1000 fotografii. 

muzeum.JPG

Zwiedzanie muzemu pozostawia po sobie wielkie przeżycie. Ze zgromadzonymi zbiorami można zapoznać się również na wirtualnej platformie strony internetowej muzeu http://www.1944.pl/. Zwiedzając Warszawę na każdym kroku napotkamy wiele miejsc upamiętniających tamte wydarzenia, a wśród nich m.in. kwatery powstańców na Powązkach czy pomnik upamietniający najmłodszych obrońców stolicy przy Muzemu Ks. Jerzego Popiełuszki mieszczącego się w pobliżu Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

W tych dniach niezapominajmy również o naszych żołnierzach Armii Krajowej z 5 pułku strzelców podhalańskich, którzy w latach okupacji stawiali opór hitlerowskiemu najeźdzcy, a w ramach akcji "Burza" przeprowadzili na terenie powiatu jasieslkiego i naszej gminy kilkanaście akcji, m.in. akcja na "Gamrat", wysadzenie mostu w Siedliskach, rozbrojenie oddziału nimieckiego na stacji w Skołyszynie, rozbicie gestapowskiej kolumny samochodowej na Gilowej Górze w Swoszowej i wielu innych, o których można przeczytać w kilku publikacjach m.in."Kapitan Holik mówi", "Od Armii Czerwonej do Armi Krajowej", "Akowcy na podkarpaciu". Tamte wydarzenia również upamiętnione są miejscami pamięci m.in. tablica na stacji PKP upamiętniająca Tadeusza Szymańskiego "Borysa" - syna tej ziemi, pośmiertnie odznaczonego Krzyżem Virtuti Militarii za walkę w oddziałach AK  i szczególne zasługi w akcji "Burza", tablica na Domu Ludowym w Siedliskach upamiętniająca akcje wysadzenia mostu kolejowego, pomnik w Lisówku upamietniający śmierć kilku mieszkańców, którzy zgineli w odwecie za akcję partyzantów na "Winnicy". W samym centrum Skołyszyna znajduje się cokół poświęcony ofiarom hitleryzmu i stalinizmu. 

Powrót do listy


Naszą stronę OSP Skołyszyn odwiedziło

Internetowe liczniki