HDP NA ZLOCIE

30-09-2009

Zlot drużyn w Warszawie oraz zadania realizowane przez drużyny w swoich miejscowościach  były okazją aby przekazać historię Szarych Szeregów całemu społeczeństwu. Głównym zamierzeniem organizatorów Zlotu było pokazanie Polskiego Państwa Podziemnego, jako naturalnego pola harcerskiej służby, realizowanej szeroko pomimo trwającej okupacji. Realizował się on w  szaroszeregowych działaniach programowych, obszarach służby, technikach działania, formach organizacyjnych.  Podczas Zlotu przybliżono wydarzenia i sylwetki harcerek i harcerzy zasłużonych w walce i służbie dla Ojczyzny.  Pokazano  harcerstwo, jako ruch  wychowawczy potrafiący zapewnić swoim wychowankom kształtowanie postaw i osobowości zgodnej z zasadami i ideałami Przyrzeczenia i Prawa Harcerskiego w duchu braterstwa oraz służby Bogu, Ojczyźnie i bliźnim, pomimo warunków wojennych. W ramach sobotnich uroczystości harcerki i harcerzy mięli okazję m.in. jeździć pojazdem powstańczym KUBUŚ, strzelać na strzelnicy, tworzyć i powielać podziemne ulotki, spotkać się z harcerzami Szarych Szeregów. Wieczorem został przeprowadzony Apel Pamięci na Powązkach, oraz nocne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. W niedzielne przedpołudnie 27 września uroczystym apelem na placu Krasińskich z udziałem ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie hm. Ryszarda Kaczorowskiego,  przedstawicieli kombatantów, wojska  zakończył się Zlot "Razem - Jutro i Pojutrze". Niedzielny apel poprzedziły uroczystości na placu Józefa Piłsudskiego i złożenie wieńca oraz 70-ciu białych i czerwonych róż  na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Następnie uczestnicy Zlotu "Razem - jutro i pojutrze" przemaszerowało ulicami Warszawy na plac Krasińskich, by w ten sposób oddać hołd pokoleniu Szarych Szeregów.
Wieczorem na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyło się przekazanie "Testamentu żołnierzy i obywateli Polskiego Państwa Podziemnego" reprezentantom młodego pokolenia.