BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU

14-12-2009 10:29:45

bsp4_min.JPG16 grudnia harcerze z 24 Harcerskiej Drużyny Pożarniczej ze Skołyszyna uczestniczyli w przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju w Rzeszowie, które odebrali jako reprezentanci Hufca ZHP Jasło podczas uroczystej mszy świętej sprawowanej pod przewodnictwem ks. Biskupa Kazimierza Górnego - Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej.

bsp6_min.JPG20 grudnia BŚP zostało przekazane do kościołów parafialnych w Skołyszynie, Sławęcinie i Lisowie. Natomiast w dniu 21 grudnia drużyna przekazała BŚP Komendantowi Hufca ZHP Jasło. Uroczystość odbyła się na jasieslkim rynku, w trakcie której "światełko" zostało przekazane władzom samorządowym.W kolejnych dniach harcerze będą je roznosić do kościołów, szkół, urzędów, szpitali... Wszędzie tam gdzie potrzebny jest jego blask.

bsp8_min.JPG

Tegorocznym hasłem Betlejemskiego Światła Pokoju jest: „Wszyscy rodzimy się do służby. Wszyscy rodzimy się do służby – to znaczy, że służba jest przyrodzonym zadaniem i nakazem moralnym każdego człowieka, a ideałem harcerskiego wychowania jest, aby służba była też wolną wolą każdego harcerza.

Niosąc BŚP pamiętajmy o niesieniu służby, o pomocy drugiemu człowiekowi.

Zapraszamy do galerii na fotoreklacje z trasy BŚP, w której uczestniczyła 24 Harcerska Drużyna Pożarnicza.

Więcej informacji na temat Betlejemskiego Światełka Pokoju znajdziecie na stronie http://swiatlo.zhp.pl/index.php

Akcję ,,Światła Pokoju" z Groty Betlejemskiej rozpoczęła w 1986 r. austriacka rozgłośnia ORF. Jako symbol bożonarodzeniowego orędzia pokoju dociera do ponad 25 krajów europejskich - w tym roku po raz 19-ty do Polski.  Początkowo inicjatywa ta ograniczała się tylko do krajów ościennych, z czasem jednak stała się częścią składową przygotowań do Bożego Narodzenia z udziałem skautów z różnych krajów naszego kontynentu.

Ceremonia ma od lat stały przebieg. W Bazylice Narodzenia Pańskiego światło zapala mnich prawosławny od lampy oliwnej, wiszącej nad srebrną gwiazdą, oznaczającą miejsce narodzenia Jezusa. Następnie światło jest przenoszone do przylegającego do bazyliki katolickiego kościoła św. Katarzyny i ustawiane na głównym ołtarzu, przy którym następnie sprawowana jest msza święta. W tym roku uroczystość miała miejsce 24 listopada.
Z Betlejem samolotem ogień przewożony jest do Wiednia. Rokrocznie rozesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju w Europie odbywa się w połowie grudnia podczas nabożeństwa ekumenicznego w Wiedniu z udziałem delegacji skautowych z różnych krajów i przedstawicieli kościołów chrześcijańskich. W tym roku nabożeństwo odbyło się w serbskiej cerkwi prawosławnej św. Sawy.